Kontakta oss

Välkommen att höra av dig till oss!

För att ni som beställare ska känna trygghet när projekten genomförs finns vi alltid tillhands för att diskutera växtförslag och dela med oss av våra erfarenheter. Som ett extra stöd för att underlätta valet av växter har vi tagit fram en omfattande och informativ växtkatalog.

Läs gärna våra artiklar under fliken Råd och tips, där hittar du information om bland annat; växtmottagning, växtbäddar, plantering och etableringsskötsel. 

Lund

Stångby Plantskola
Vallkärratorn 424
225 91 Lund

Växel: 046-14 40 65

På vårt huvudkontor beläget i Stångby utanför Lund är vi idag ett 40-tal medarbetare. Här sker vår odling, kundservice, inköp och spedition. Naturligtvis är ni välkomna att besöka oss.
Ring gärna och boka tid!
 

Hitta hit
Stångby Kontakt Monica Claesson
Försäljningschef

Monica Claesson
Direkt: 046 – 540 63 44
monica@stangby.nu

Stångby Kontakt Erik Jönsson
Kundansvarig

Erik Jönsson
Direkt: 046-12 82 20
erik@stangby.nu

Stångby Kontakt Sofia Hallin
Kundansvarig

Sofia Hallin
Föräldraledig t.o.m. höst 2021

Stångby Kontakt Jörgen A Warpman
VD

Jörgen A Warpman
Direkt: 046 – 14 47 68
jorgen@stangby.nu

Stångby Kontakt Anders Svensson
Expedition

Anders Svensson
Direkt: 046 – 540 63 42
anders@stangby.nu

Stångby Kontakt Mia Andersson
Inköpsansvarig

Mia Andersson
Direkt: 046 – 540 63 48
mia@stangby.nu

Stångby Kontakt Ekonomi
Ekonomiansvarig

Vänligen mejla:
ekonomi@stangby.nu

Stockholm

Stångby Plantskola
Östra Bangatan 31
195 60 Arlandastad

Växel: 08-590 725 20

På vårt kontor i Märsta utanför Stockholm är vi idag ett 10-tal medarbetare. Här har vi vårt regionala logistikcentrum, en mindre växtdepå och kundservice. Naturligtvis är ni välkomna att besöka oss.
Ring gärna och boka tid!
 

Hitta hit
Stångby Kontakt Elisabeth Rovelstad
Kundansvarig

Elisabeth Rovelstad
Direkt: 08-546 900 40
elisabeth@stangby.nu

Stångby Kontakt Johanna Sunesson
Juniorsäljare

Johanna Sunesson
Direkt: 08- 546 900 44
johanna.s@stangby.nu

Stångby Kontakt Fredrik Taflin
Kundansvarig

Fredrik Taflin
Direkt: 08-590 725 21
fredrik@stangby.nu

Stångby Kontakt Petter Hillström
Kundansvarig

Petter Hillström
Direkt: 08-546 900 42
petter@stangby.nu

Stångby Kontakt Kristina Lewin
Kundansvarig

Kristina Lewin
Direkt: 08-590 725 01
kristina@stangby.nu

Stångby Kontakt Victoria Andersson
Marknad/projektledare

Victoria Andersson
Direkt: 08-546 900 41
victoria@stangby.nu

Stångby Kontakt Minna Helgesson
Logistikansvarig

Minna Helgesson
Direkt: 08-410 392 99
minna@stangby.nu

Ny station i Tullinge

Nu öppnar vi upp vår nya station i Tullinge!

Här finns möjlighet att hämta beställda växter och även fylla på med diverse material som trädstöd, uppbindningsband mm.

Välkommen till Mekanikervägen 14, 146 33 Tullinge

För öppettider kontakta:
Helene 073 5310041
Minna 070 4208925

HItta hit

Skräddarsydda lösningar

Vi arbetar med innovativ produktutveckling och skräddarsydda lösningar för att möta den gröna branschens unika behov. Vi har ett brett växtsortiment av hög kvalitet. Vi är specialiserade på att producera och förädla parkträd, alléträd, solitärbuskar samt större fruktträd. Vi kvalitetssäkrar alltid växterna innan leverans för att ge dig bästa möjliga produkt.

SORTIMENT