Kontakta oss

Välkommen att höra av dig till oss!

För att ni som beställare ska känna trygghet när projekten genomförs finns vi alltid tillhands för att diskutera växtförslag och dela med oss av våra erfarenheter. Som ett extra stöd för att underlätta valet av växter har vi tagit fram en omfattande och informativ växtkatalog.

Läs gärna våra artiklar under fliken Råd och tips, där hittar du information om bland annat; växtmottagning, växtbäddar, plantering och etableringsskötsel. 

Lund

Stångby Plantskola
Vallkärratorn 424
225 91 Lund

Växel: 046-14 40 65

På vårt huvudkontor beläget i Stångby utanför Lund är vi idag ett 40-tal medarbetare. Här sker vår odling, kundservice, inköp och spedition. Naturligtvis är ni välkomna att besöka oss.
Ring gärna och boka tid!
 

Hitta hit
Ny kund?
Stångby Kontakt Monica Claesson
Försäljningschef

Monica Claesson
Direkt: 046 – 540 63 44
monica@stangby.nu

Kundansvarig

Anneli Erson
Direkt: 076 149 02 21
anneli@stangby.nu

Stångby Kontakt Sofia Hallin
Kundansvarig

Sofia Hallin
Direkt: 073 369 03 16
sofia@stangby.nu

Säljsupport

Ludvig Welander
Direkt: 070 956 51 04
ludvig@stangby.nu

Stångby Kontakt Erik Jönsson
Kundansvarig

Erik Jönsson
Föräldraledig t.o.m. Höst 2022

Stångby Kontakt Jörgen A Warpman
VD

Jörgen A Warpman
Direkt: 046 – 14 47 68
jorgen@stangby.nu

Stångby Kontakt Anders Svensson
Expedition

Anders Svensson
Direkt: 046 – 540 63 42
anders@stangby.nu

Stångby Kontakt Mia Andersson
Inköpschef

Mia Andersson
Direkt: 046 – 540 63 48
mia@stangby.nu

Stångby Kontakt Ekonomi
Ekonomi

Vänligen mejla:
ekonomi@stangby.nu

Stockholm

Stångby Plantskola
Östra Bangatan 31
195 60 Arlandastad

Växel: 08-590 725 20

På vårt kontor i Märsta utanför Stockholm är vi idag ett 10-tal medarbetare. Här har vi vårt regionala logistikcentrum, en mindre växtdepå och kundservice. Naturligtvis är ni välkomna att besöka oss.
Ring gärna och boka tid!
 

Hitta hit
Ny kund?
Stångby Kontakt Petter Hillström
Kundansvarig

Petter Hillström
Direkt: 08-546 900 42
petter@stangby.nu

Stångby Kontakt Kristina Lewin
Kundansvarig

Kristina Lewin
Direkt: 08-590 725 01
kristina@stangby.nu

Stångby Kontakt Johanna Sunesson
Kundansvarig

Johanna Sunesson
Direkt: 08- 546 900 44
johanna.s@stangby.nu

Stångby Kontakt Elisabeth Rovelstad
Rådgivare

Elisabeth Rovelstad
Direkt: 08-546 900 40
elisabeth@stangby.nu

Stångby Kontakt Fredrik Taflin
Rådgivare

Fredrik Taflin
Direkt: 08-590 725 21
fredrik@stangby.nu

Stångby Kontakt Victoria Andersson
Marknad

Victoria Andersson
Direkt: 08-546 900 41
victoria@stangby.nu

Stångby Kontakt Minna Helgesson
Logistikansvarig

Minna Helgesson
Direkt: 08-410 392 99
minna@stangby.nu

Ny station i Tullinge

Nu öppnar vi upp vår nya station i Tullinge!

Här finns möjlighet att hämta beställda växter och även fylla på med diverse material som trädstöd, uppbindningsband mm.

Välkommen till Mekanikervägen 14, 146 33 Tullinge

För öppettider kontakta:
Helene 073 5310041
Minna 070 4208925

HItta hit

Stångby Akademi är en del av Stångby Plantskola och har tagit särskilt tillvara på ett av plantskolans värdeord;  kompetens. Detta värdeord stärker vi nu ytterligare bygger vidare på.  

Akademins ambition är att verka för ett grönt kompetenscenter där branschen kan samlas och utbyta erfarenheter. Detta görs genom behovsanpassade kurser, kortutbildningar, seminarier, webbinarier, rådgivning, studiebesök, projektledning och när det blir möjligt även event av olika slag.  

Vi riktar oss framförallt till företag inom och relaterade till den gröna näringen. 

Vill ni veta mer om Stångby Akademi är ni välkommen att besöka vår hemsida eller kontakta Elisabeth Rovelstad:

www.stangbyakademi.nu

Stångby Akademi
Stångby Kontakt Elisabeth Rovelstad
Verksamhetsledare

Elisabeth Rovelstad
Direkt: 08-546 900 40
elisabeth@stangby.nu

Stångby Kontakt Victoria Andersson
Marknad

Victoria Andersson
Direkt: 08-546 900 41
victoria@stangby.nu

Skräddarsydda lösningar

Vi arbetar med innovativ produktutveckling och skräddarsydda lösningar för att möta den gröna branschens unika behov. Vi har ett brett växtsortiment av hög kvalitet. Vi är specialiserade på att producera och förädla parkträd, alléträd, solitärbuskar samt större fruktträd. Vi kvalitetssäkrar alltid växterna innan leverans för att ge dig bästa möjliga produkt.

SORTIMENT